Satan.pl > Czytelnia > Publikacje >[ Zaloguj się ]   [ Rejestracja ]
FelietonyEsejePublikacjeKontekstyKontakt

O.N.A.

O Imieniu Bafomet I (2009-04-30)

Baphomet: A Note on the Name


Według Satanistów Tradycyjnych imię "Bafomet" oznacza "pani (lub matka) krwi". Jest Ona dla nich Władczynią, która czasami kąpie się w krwi swoich wrogów i której dłonie są z tego powodu poplamione. (Zobacz Ceremonia Przywołania).

Najprawdopodobniej słowo to pochodzi z greckiego βαφη μητρα, nie zaś, jak się czasami uważa, od μητιος (attyckie wyrażenie oznaczające "mądry"). Takie użycie terminu "Matka"/ "Władczyni" było dość popularne w greckich pismach alchemicznych. Na przykład Jamblich w De Mysteriis użył μητριζω na określenie opętanego przez matkę bogów. Autorzy późniejszych alchemicznych pism mieli tendencję do używania prefiksu, aby oznaczyć specyficzny rodzaj "amalgamu" (niektórzy uważają, iż jest to metafora amalgamu Słońca i Księżyca w seksualnym sensie).

W Systemie Siódemkowym Bafomet, jako Władczyni Ziemi, jest przypisana do szóstej sfery (Jupiter) oraz gwiazdy Deneb. Jest zatem w pewnym sensie magicznymi "Wrotami Ziemi" (patrz: Dziewięć Kątów), a Jej odbicie (lub "przyczynowa" natura - jako przeciwieństwo Jej bezprzyczynowej lub złowieszczej natury) jest trzecią sferą (Wenus), połączoną z gwiazdą Antares. Zgodnie z ezoteryczną Tradycją, aspekt Antares był rytualnie czczony w Albionie około 3000 lat p.n.e. - od połowy do końca maja. Niektóre kamienne okręgi / święte miejsca były ponoć wyrównane do gwiazdy Antares. Złowieszczy zaś aspekt Bogini (np. Bafomet) - odwrotnie, był czczony na jesieni i połączony ze wschodem gwiazdy Arcturus. Sama Arcturus była związana ze złowieszczym męskim aspektem (Merkury - druga sfera) i była później identyfikowana z Lucyferem/Szatanem. Dlatego sierpniowa uroczystość była złowieszczym Hieros Gamos - zjednoczeniem Bafomet z Jej małżonkiem (lub "Kapłanem", który przyjął rolę męskiego, złowieszczego aspektu). Zgodnie z Tradycją, Kapłan był poświęcany zaraz po seksualnym zjednoczeniu, w którym rolę Bafomet przyjmowała Kapłanka / Mistrzyni kultu. Z tego powodu majowa uroczystość była (ponownymi) narodzinami nowych energii (oraz dziecka Zjednoczenia). Tradycja przekazuje, iż ten złowieszczy, sakralny, arcturusowy ryt odbywał się co siedemnaście lat. Raz jeszcze powiada się, że pewne święte rytuały w Albionie były wyrównane do gwiazdy Arcturus ponad trzy tysiące lat temu.

W średniowieczu Bafomet powróciła jako Małżonka Szatana i od tych czasów zarówno wyraz "Bafomet", jak i "Szatan" weszły do użycia jako nazwy żeńskiego i męskiego aspektu mrocznej strony [natury] (przynajmniej w tajemnej, złowieszczej tradycji).

Odtąd tradycyjny wizerunek Bafomet przedstawiał Ją jako piękną, dojrzałą kobietę (często nagą), trzymającą ściętą głowę złożonego w ofierze kapłana (zazwyczaj posiadającego brodę).

W pewnym zakresie Templariusze wznowili część tego kultu, lecz bez prawdziwego ezoterycznego zrozumienia oraz dla swoich własnych celów. Zaadoptowali Bafomet jako rodzaj żeńskiego Yeshua, lecz z pewnymi krwawymi/złowieszczymi aspektami. W przeciwieństwie do najpopularniejszych poglądów na temat Templariuszy, nie byli oni szczególnie "satanistyczni". Widzieli siebie raczej jako świętych wojowników i stali się militarnym kultem w kajdanach honoru, mimo iż ich koncepcja "świętości" różniła się nieco od kościelnej w tamtych czasach, włączając mroczny/gnostycki aspekt. Swoje ofiary składali na wojnie, lecz nie były one częścią specyficznego [religijnego] rytuału.

Wizerunek Bafomet (np. ten, który stworzył Levi) jako hermafrodytycznej postaci jest romantyczną mieszanką lub zniekształceniem - przede wszystkim symbolicznego/prawdziwego zjednoczenia władczyni i kapłana oraz jego późniejszego złożenia w ofierze. To samo można powiedzieć o pochodzeniu przyrostka Jej imienia - "wisdom" [mądrość] (i jej przedstawiania jako [rodzaju] męskiego!). Nawet zdezorientowani gnostycy rozumieli "mądrość" jako kobietę.


Przełożył
Michał Knihinicki


Tekst pochodzi ze książki
Order of Nine Angles, B a f o m e t,
The Serpent, Noc Walpurgii 2009, s. 21-23.
Główna/FAQ/Filozofia/Czytelnia/Nietzsche/O nas/Varia/Scena/Sztuka/Forum/Katalog/Okultyzm
Ludowy Komisarz Zdrowia ostrzega: wszystkie materiały umieszczone na stronie są własnością autorów.
Kopiowanie i rozpowszechnianie może być przyczyną... Tylko spróbuj. My zajmiemy się resztą :>