Satan.pl > Czytelnia > Publikacje >[ Zaloguj się ]   [ Rejestracja ]
FelietonyEsejePublikacjeKontekstyKontakt

O.N.A.

Czym jest Satanizm? (2012-12-12)

Ogólnie rzecz biorąc, Satanizm jest sposobem życia — praktyczną filozofią życia. Jej istotą jest przekonanie, że my wszyscy, jako jednostki, możemy osiągnąć znacznie więcej, niż to sobie uświadamiamy. Większość ludzi marnuje możliwości, które życie, poprzez magię, mogłoby im przynieść.

Satanistyczna magia jest po prostu użyciem magicznych sił lub energii w celu polepszenia życia osoby zgodnie z jej pragnieniami. Użycie to może być dwojakiego rodzaju — pierwszy jest „zewnętrzny”, drugi „wewnętrzny”. Zewnętrzna magia jest w zasadzie czarostwem — zmienianiem zewnętrznych wydarzeń, okoliczności lub osób zgodnie z życzeniami czarownika. Wewnętrzna magia to zmienianie świadomości pojedynczego maga przy użyciu pewnych magicznych technik — jest to w istocie podróż Inicjowanego na wyższe etapy magicznego wtajemniczenia, podążanie ścieżką do stania się Adeptem.

Do zewnętrznej magii należą ceremonialne i hermetyczne rytuały. Do wewnętrznej magii należy Siedmiowarstwowa Złowieszcza Ścieżka. Rytuały ceremonialne to takie, w których biorą udział więcej niż dwie osoby, a rytuał odbywa się w Świątyni lub na zewnątrz, w miejscu poświęconym na Świątynię. Rytuały ceremonialne zawierają ustalony tekst, który jest powtarzany przez uczestników, wymagane jest także nałożenie uroczystych szat oraz użycie pewnych przedmiotów, które mają magiczne lub okultystyczne znaczenia. Hermetyczne rytuały zazwyczaj są przeprowadzane przez jedną osobę lub z asystentem/towarzyszem. Niniejsza praca dotyczy Satanistycznej magii ceremonialnej. Satanistyczną hermetyczną i wewnętrzną magię opisuje książka NAOS. Praktyczny Przewodnik po Złowieszczej Hermetycznej Magii.

Satanizm, w swych początkach, ma na celu uświadomienie nam istnienia naszej mrocznej lub ukrytej natury (lub wyzwolenie jej) — po to odprawia się Satanistyczną magię. Sataniści wierzą, że wszyscy jesteśmy już bogami, jednak większość ludzi nie potrafi tego zrozumieć i nadal się płaszczą — przed innymi lub przed „bogiem”. Satanista jest dumny, silny i buntowniczy i pogardza religią ukrzyżowanego boga założoną przez Nazareńczyka — Jezusa. Nazareńczyk (naśladowca Jezusa) [chrześcijanin] obawia się śmierci i jest obciążony winą oraz zazdrością. Religia Jezusa odwróciła wszystkie naturalne wartości, opóźniając proces naszej świadomej ewolucji. W przeciwieństwie do tego Satanizm jest naturalną ekspresją ewolucyjnego lub „prometejskiego” pędu, który w nas tkwi — i jego magia ma na celu uczynić z nas bogów na Ziemi, uświadomić nam potencjał, który jest w nas wszystkich.

Satanistyczne ceremonie są sposobem rozkoszowania się przyjemnościami życia: oferują cielesność, rozkosz płynącą z zaspokajania pragnień, przynoszą materialną i osobistą satysfakcję oraz radość z Ciemności. Lecz są one tylko początkiem, etapem na drodze do czegoś większego i wspanialszego. Jednym z celów Satanistycznej Świątyni jest kierowanie tymi Inicjowanymi, którzy mogą być zainteresowani trudną i niebezpieczną drogą, jaką jest Siedmiowarstwowa Ścieżka. Ci, którzy nie zechcą kroczyć tą drogą prowadzącą do stopnia Adepta i dalej, powinni po prostu cieszyć się wieloma przyjemnościami, jakie Książę Ciemności oferuje tym, którzy poprzez Satanistyczną Inicjację zechcą stosować Jego filozofię życia.

W Satanizmie Tradycyjnym w pełni docenia się rolę kobiet, gdyż Satanizm na najwyższym poziomie koncentruje się na rozwoju jednostki: role jako takie są niezbędną częścią samorozwoju. Powinno się je grać, odrzucać i transcendować. Struktura tradycyjnych Świątyń i rytuały odprawiane przez ich członków odzwierciedlają owo docenienie [roli kobiety] i zrozumienie [tej kwestii]. Na przykład jest możliwe, i wręcz pożądane, aby Mistrzyni Ziemi ustanowiła i zorganizowała swoją własną Świątynię, chyba że sama zechce inaczej. Tak samo jest możliwe i pożądane, aby odprawiać Czarną Mszę, używając nagiego kapłana na ołtarzu, podczas gdy Kapłanka prowadzi ceremonię. Takie odwrócenie jest w pełni zaakceptowaną zasadą Czarnej Magii.


Przełożył
Michał Knihinicki


Powyższy tekst to pierwszy rozdział z legendarnej Czarnej Księgi Szatana ONA.
Książka ta ukazała się drukiem (oraz po raz pierwszy w całości po polsku)
w listopadzie 2012 nakładem wydawnictwa The Serpent.
Główna/FAQ/Filozofia/Czytelnia/Nietzsche/O nas/Varia/Scena/Sztuka/Forum/Katalog/Okultyzm
Ludowy Komisarz Zdrowia ostrzega: wszystkie materiały umieszczone na stronie są własnością autorów.
Kopiowanie i rozpowszechnianie może być przyczyną... Tylko spróbuj. My zajmiemy się resztą :>